امروز: جمعه, 04 اسفند 1396
ورود / عضویت

وارد حساب کاربری خود شوید

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار

ایجاد یک حساب کاربری

موارد ستاره دار(*) اجباری هستند.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *
Arrow
Arrow
Arrow
Arrow
1
2
3
Slider

 

پس از تأسيس سازمان صنايع كوچك و نواحي صنعتي ايران با هدف تهيه طرح، برآورد هزينه و مكانيابي نواحي صنعتي ايران در دهه 40، سرانجام فهرستي از شهرهاي مناسب براي ايجاد شهرهاي صنعتي تهيه شد حاصل فعاليت سازمان يادشده و ساير سازمانها و ارگانهاي مرتبط، تأسيس پنج شهر صنعتي به ترتيب زير بود:
o    شهر صنعتي اهواز در سال 1346
o    شهر صنعتي البرز در سال 1346
o    شهر صنعتي كرمانشاه در سال 1350
o    شهر صنعتي كاوه (كوروش سابق) در سال 1352
o    شهر صنعتي رشت در سال 1353
با مقايسه متوسط عمر كانون¬هاي صنعتي برنامه¬ريزي شده در ايران، مي¬توان شهر صنعتي كاوه را در زمره نخستين نسل شهرهاي صنعتي ايران به شمار آورد.
در گزارش مطالعات و بررسي‏هاي اقتصادي فني و مالي شهر صنعتي كاوه در مورد لزوم ايجاد شهرهاي صنعتي توجيهات زير عنوان گرديده است:
o    جلوگيري از گسترش بي رويه شهر تهران در اثر هجوم صنعت يا جمعيت آن بدنبال سياست اعلام شده توسط دولت در سال 1346.
o    با تكميل ظرفيت شهر صنعتي البرز و تراكم شديد مسير قديم تهران – قزوين كه مشكلاتي را پديد آورده بود لازم بود تعدادي از صنايع جديد به منطقه‏ای ديگر كه در عين حال به تهران نزديك بوده و از نظر ازدياد جمعيت نه فقط تحميلي بر تهران باشد بلكه باري از دوش آن بردارد تمركز مي يافت. لذا بهترين منطقه از تمامي جوانب به خصوص موقعيت جغرافيايي، شهر صنعتي كاوه معرفي گرديد.
o    نهايتاً در چارچوب منافع كلان اقتصادي كشور با هدف تشويق صاحبان سرمايه به سرمايه‏گذاری در امر توليد به منظور رونق اقتصادي و صنعتي از جمله شهر صنعتي كاوه با مشاركت بخشهاي ذيربط دولتي احداث گرديد.
شركت شهر صنعتي كاوه در سال 1352 به استناد مصوبات هيأت دولت با تركيب سهامداراني عمدتاً دولتي جهت پيشبرد اهداف و رسالت شركت براساس موضوع اساسنامه آن كه عبارت است از " خريد زمين و سرمايه‏گذاری در تأمين خدمات عمومي شهري و يا اجتماعي از قبيل آب، برق و تلفن و فاضلاب و پست و تلگراف و ايجاد راههايي اصلي و فرعي تقسيم زمين به قطعات جزئي و فروش آن به واحدهاي صنعتي و حرفه‏ای و توليدي خدماتي و رفاهي (اعم از درمانگاه، مسجد، پارك و غيره) و مبادرت به هرگونه فعالیت‏هائي كه مستقيماً يا غيرمستقيم براي ايجاد مقاصد بالا ضروري باشد و نيز سرمايه‏گذاری در ساير شركتهائي كه به لحاظ تأمين خدمات عمومي شهر و ايجاد مسكن و غيره لازم تشخيص داده شود" تشكيل گرديد.
شرکت شهر صنعتی کاوه در سال 1353 با ترکیب سهامدارن سازمان‏ عمران ساوه، بانک توسعه کشاورزی ایران، بانک صنعت و معدن، شرکت برق منطقه‏ای تهران، سازمان‏ گسترش و نوسازی صنایع ایران، بانک کار واشخاص حقیقی تاسیس گردید. در ابتدا نام این شهر صنعتی، شهر صنعتی کوروش بوده که درسال 1359 به شهر صنعتی کاوه تغییر نام داده است. در طی این مدت ترکیب سهامداران تغییراتی کرده است که سهامداران جاری شرکت شامل:شرکت عمران مسکن ایران ،شرکت سرمایه گذاری شاهد، ، بنیاد مستضعفان،شرکت پیوند تجارت ایرانیان،شرکت سرمایه گذاری سینا، سهام عدالت و سهام ترجیحی کارکنان می‏باشد.