فارسی English العربیه

اولویت های سرمایه گذاری

صنایع کم آب بر

صنایع با آلایندگی زیست محیطی کم

صنایع تولیدی صادرات محور

صنایع اشتغال زا

ساخت هتل
وجود بیش از ششصد واحد صنعتی در شهر صنعتی و خدماتی کاوه و تعداد زیادی از صنایع در شهرستان ساوه و مامونیه، قرارگرفتن در موقعیت ارتباطی خاص و فعالیت تعداد قابل ملاحظه ای از سرمایه گذاران در عرصه صنعتی و تجاری در منطقه که در موارد متعدد با مشارکت سرمایه گذاران خارجی انجام می شود و مراجعه تعداد زیادی کارشناس و تکنسین داخلی و خارجی برای طرح های توسعه شرکت ها و سرمایه گذاری های جدید بیش از پیش بر اهمیت سفرهای صنعتی افزوده و از طرفی عدم تکافوی خدمات هتل موجود به لحاظ تعداد اتاق (۵۲ اتاق و حدود ۱۱۰ تخت) و فضاهای عمومی و همچنین قدمت آن و گستردگی نیاز از یک طرف و فقدان مراکز اقامتی، رفاهی و خدماتی مناسب در محدوده منطقه تا شعاع بیش از ۴۰ کیلومتر از طرف دیگر نیاز به احداث یک هتل جدید در محل با طراحی روز و مدرن را ضروری مینماید.
احداث آب شیرین کن
در شهر صنعتی کاوه سالانه حدود ۱۰ میلیون متر مکعب آب توسط مشترکین و شهر مصرف می شود که حدود ۳۰ درصد از مصرف کنندگان نیاز به آب با کیفیت بالاتری نسبت به وضع موجود دارند . در حال حاضر مصرف کنندگان بایستی به طور مستقل اقدام به شیرین سازی آب نمایند که این اقدام برای آنان پر هزینه است و چنانچه در خصوص شیرین سازی آب به طور متمرکز اقدام گردد اقتصادی تر خواهد بود. با بررسی های انجام شده برآورد می شود سالانه حدود ۳ میلیون مترمکعب تقاضای آب شیرین در سطح شهر صنعتی وجود دارد که این موضوع زمینه خوبی برای سرمایه گذاری در خصوص احداث تاسیسات آب شیرین کن می باشد، حال چنانچه نیازهای آب شیرین در اماکن مسکونی و مناطق صنعتی مجاور شهر صنعتی نیز مد نظر قرار گیرد، تقاضا برای آب شیرین بیشتر هم خواهد بود. بررسی های انجام شده در خصوص عرضه و تقاضا و قیمت بازار در زمینه آب شیرین نشان می دهد که سرمایه گذاری در تاسیسات آب شیرین کن از توجیه اقتصادی برخوردار است.
ساخت انبار سرپوشیده
انبار یکی از نیازهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بوده و پیش نیازی برای انجام فعالیت های واردات و صادرات در این مناطق می باشد. از طرفی به لحاظ نیاز بالفعل و بالقوه صنایع مستقر در شهر صنعتی به انبارش مواد اولیه و محصولات تمام شده، ایجاد و بهره برداری از انواع انبار از جذابیت برخوردار است. بعلاوه با ایجاد سیستم انبار داری متمرکز امکان کاستن از هزینه های انبار داری وجود داشته و این امکان برای منطقه و شهر فراهم خواهد شد که صنایع مستقر فعلی و آتی درون خود را از انجام سرمایه گذاری در این حوزه معاف کرده و از طرفی به لحاظ انجام تخصصی کار و همچنین بهره گیری از اقتصاد مقیاس، شرایط مناسبی برای ترغیب سرمایه گذاران و شرکت ها(مشتریان) فراهم نماید. در حال حاضر برای پنج سال آتی نیاز به احداث ۱۲۰ هزار متر مربع انبار سرپوشیده احساس می شود. نرخ بازده داخلی(IRR) برآوردی برابر با ۲۸٫۴ و دوره بازگشت سرمایه ۳٫۵ سال می باشد. با توجه به اهداف راهبردی شرکت شهر صنعتی کاوه و منطقه ویژه اقتصادی کاوه ، می بایست در جهت ارزش افزایی برای صنایع و سرمایه گذاران و تنوع بخشیدن به محصولات و خدمات شرکت اقدام شود که در این میان اقدام در جهت ایجاد و احداث انبار در راستای راهبرد شرکت و منطقه قلمداد می شود. با هدف گذاری ایجاد هاب کالای کشوری در منطقه نیاز به انبارهای بیشتر خواهد بود.
ساخت نيروگاه هاي برق
با عنایت به نیاز روزافزون کشور و استان به تولید برق جهت مصارف داخلی و جنبه صادراتی ارزشمند و مقرون به صرفه آن، احداث و بهره برداری از نیروگاههای تولید برق مورد توجه دولت و سرمایه گذاران بخش خصوصی میباشد. منطقه ویژه اقتصادی کاوه نیز با توجه به مرکزیت منطقه و مجاورت با شبکه اصلی و سراسری توزیع برق و گاز در کشورو وجود پست های برق متعدد و با ظرفیت های مختلف در شهر صنعتی و منطقه ویژه اقتصادی و همچنین وجود صنایع مصرف کننده متمرکز در محل، دارای امتیاز و موقعیت منحصر به فردی جهت احداث نیروگاه تولید برق میباشد.
ساخت مخازن سوخت و فرآورده های نفتی
با توجه به صدور مجوز انجام تشریفات صادرات فرآورده ها و مشتقات نفتی از گمرک غرب به گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه و ایجاد هاب سوخت و ارائه خدمات به بیش از ۴۰ شرکت صادر کننده فرآورده ها و مشتقات نفتی در چند ماه گذشته و برخورداری منطقه از ایستگاه اختصاصی راه آهن، نیاز به ذخیره سازی این نوع محصولات در محل احساس می شود. شرکت های معتبر صادر کننده فرآورده ها و مشتقات نفتی به منظور کاهش هزینه های نگهداری محصولات صادراتی در مواقع لزوم می توانند از مخازنی که در محل ایجاد می شود استفاده نمایند.